انتخاب دامنه مناسب، چرا و چگونه؟!

انتخاب نام مناسب برای وب‌سایت، یکی از مهم‌ترین مراحل برای ساخت یک وب‌سایت عالی است. اگر قصد دارید یک تجارت آنلاین راه‌اندازی کنید، انتخاب نامی که قابل بازاریابی بوده و در هنگام جستجو نظر کاربران را به خود جلب کند، بسیار مهم بوده و رمز موفقیت است. فاکتور‌های مهمی باید قبل از انتخاب نام دامنه مورد توجه قرار گیرند. این مقاله از سایت همیدفدایی نگاهی به مواردی که باید قبل از انتخاب نام مورد توجه قرار گیرد، می‌پردازد.

کوتاه و جذاب

نام دامنه‌ها می‌توانند بسیار کوتاه و یا بسیار بلند باشند (از ۳حرف الی ۲۵۶حرف). بطور کلی، بهتر است نام دامنه شما کوتاه باشد. هرچه نام دامنه شما کوتاه‌تر باشد مردم آن را راحت‌تر به یاد خواهند سپرد. به یاد سپردن نام دامنه از لحاظ بازاریابی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همانطور که کاربران به سایت شما مراجعه کرده و از آن استفاده می‌کنند، احتمالاً به دیگران نیز درباره آن خواهند گفت و آن‌ها نیز خود به دیگران پیشنهاد می‌کنند و …. همانند هر تجارت دیگری، تبلیغات دهانی، قویترین نوع تبلیغات برای جذب کاربران جدید به وب‌سایت شماست (که البته رایگان نیز هست! ). اگر نام دامنه وب‌سایت شما طولانی و تلفظ آن سخت باشد، کاربران آن را به یاد نخواهد آورد و اگر در لیست Favorite‌های خود ذخیره نکرده باشند، به احتمال زیاد دیگر به آن سر نخواهند زد.

دیگر نام‌های مشابه را فراموش نکنید.

اگر کاربران سایت شما از طریق لیست Favorite خود و یا لینک از سایت‌های دیگر وارد نشده باشند، احتمالاً نام دامنه را مستقیماً تایپ نموده‌اند. بیشتر کاربران اینترنت، در تایپ بسیار ضعیف هستند و به راحتی نام وب سایت‌ها را اشتباه تایپ می‌کنند. اگر نام دامنه شما سخت تایپ می‌شود و یا مشابه آن وجود دارد، باید در فکر خرید آن دامنه‌هایی که با نام دامنه شما مشابه است، باشید. برای مثال اگر نام وب سایت شما “DonyaeTablighat.com” است، بد نیست نام دامنه‌های “DonyaeeTablighat.com” و“DonyaeTabliqat.com” را نیز خریداری کنید. احتمالاً از اینکه بازدیدکنندگان سایت شما به خاطر اشتباه کوچک در نام دامنه، وارد سایت دیگری شوند که انتظار آن را ندارند، خوشحال نخواهید شد.

همچنین نام دامنه‌هایی به نام شرکت شما نیستند اما مرتبط با محصولات و خدمات که ارائه می‌دهید، هستند را خریداری نمایید. مثلاً اگر نام شرکت شما “دنیای تبلیغات” است بد نیست که نام دامنه‌هایی که مرتبط به کار شما هستند مانند \”تبلیغات ایرانی\” یا \”نقد تبلیغات\” را نیز خریداری نمایید. هرچند این نام دامنه‌ها ربطی به نام شرکت شما ندارند، اما روش مناسبی برای ورود بازدیدکنندگانی است که به دنبال آن نام‌ها جستجو می‌کنند. به یاد داشته باشید که می‌توانید نام دامنه‌های مختلفی را به یک سایت مرتبط نمایید.

خط فاصله در نام وب سایت: خوب یا بد؟

نام‌های آزاد دامنه‌ها روز به روز کمتر و انتخاب نام دامنه خوب سختر می‌شود. بسیاری از نام دامنه‌های تک کلمه‌ای قبلاً خریداری شده‌اند و همین موضوع انتخاب نام مورد نظر شما را سختر می‌کند. هنگامی که قصد انتخاب یک نام دامنه را دارید، می‌توانید از خط فاصله(hyphen) در نام دامنه استفاده کنید. استفاده از خط فاصله مفید است چراکه با شما اجازه خواهد داد نام‌های چند کلمه‌ای را از هم جدا نموده و باعث راحت‌تر خوانده شدن آن شوید. برای مثال، کاربران به راحتی نام دامنه“domainnamecenter.com” را اشتباه تایپ خواهند کرد اما نام دامنه“domain-name-center.com” به راحتی قابل تایپ کردن است. چسباندن حروف به یکدیگر خواندن آن را سخت می‌کند و احتمال غلط تایپ کردن آن را بالا می‌برد. از طرف دیگر، خط فاصله، نام دامنه شما را طولانی‌تر خواهد کرد. هرچه نام دامنه شما طولانی‌تر باشد، احتمال اینکه کاربر سایت نام آن را به طور کامل فراموش نماید بیشتر خواهد بود. همچنین، اگر سایت شما به کسی معرفی شود، ممکن است فراموش کنند که کلمات سایت با خط فاصله از هم جدا می‌شوند (همچنین گفتن آدرس وب سایتی که خط فاصله در آن باشد، هم برای گوینده و هم برای نویسنده آن سختر است. -م) اگر قصد استفاده از خط فاصله را برای وب سایت خود دارید، تعداد آن‌ها را به ۳عدد محدود کنید. مزیت دیگر استفاده از خط فاصله در دامنه‌ها، به موتور‌های جستجو امکان می‌دهد تا هر کلمه را به صورت جداگانه ذخیره نمایند. (گوگل به تازگی امکان جداسازی اتوماتیک کلمات وب سایت‌های بدون خط نیره را به موتور جستجوی خود اضافه نموده است. )

دات چی؟

بسیاری پسوند برای نام وب سایت‌ها وجود دارد که شامل.com،.net،.org،.co،.ir،.co.ir،.biz می‌شوند. در بیشتر موارد، هرچه پسوند دامنه غیر متعارف‌تر و ناشناخته‌تر باشد، نام‌های آزاد بیشتری در آن وجود دارد. با این حال، پسوند سایت.com بیشترین مخاطب و شناخته شده‌ترین پسوند سایت است. چراکه این اولین پسوند ارائه شده در اینترنت برای وب‌سایت‌های تجاری بود و استفاده از آن بسیار باب شده بود.

اگر نام وب‌سایت موردنظر شما در بین دامنه‌های.com وجود ندارد، از نام.net که دومین پسوند شناخته شده است استفاده نمایید. هم‌چنین در کشور ما نیز دامنه‌های.ir محبوب هستند و می‌توانید از این نوع دامنه نیز استفاده کنید.

در مورد سایر دامنه‌ها و پسوند‌های به تازگی اضافه شده نیز، تنها مورد قابل توجه “افزایش هزینه بازاریابی و تبلیغات” هست که نیاز هست موردتوجه صاحبین کسب و کار قرار بگیرد.