احتمالا بارها از خود پرسیده اید بازی های رایانه ای و تلفن همراه چرا ساعت های طولانی افراد را مبهوت خود کرده و به اصطلاح معتاد! میکنند. بازی ها چه خصوصیتی دارند که افراد را به سمت خود میکشند؟ علت جذابیت بازی ها در چیست؟
به استفاده از تفکرات، آیتم ها و روش های مورد استفاده در بازی ها و سرگرمی ها جهت درگیر کردن مخاطب یا کاربر در جهت حل مساله یا افزایش علاقه به موضوع خاصی در سیستم ها و کاربردهایی که ماهیت بازی ندارند، گیمیفیکیشن یا بازی آفرینی(Gamification) میگوییم.

این استراتژی مانند استراتژی های دیجیتال مارکتینگ از جمله عناصر کسب و کارها و موارد با اهمیت این روز ها به حساب می آید و عده ای نیز گیمیفیکیشن را از ابزار های هک رشد قلمداد می‌کنند.

مزایای Gamification

این درست است که اغلب بازاریاب ها با استفاده از گیمیفیکیشن می‌توانند بازدهی محصولات و یا کسب و کار خود را رونق ببخشند. مزیت اصلی این بازی ها این است که می تواند فرد را برای انجام آن تحریک کند و غیر از جنبه‌ی سرگرمی، باعث آموزش شود. در بازاریابی محتوایی هم اکنون گیمیفیکیشن به یکی از ارکان اصلی تبدیل شده است چرا که خود فرد توسط یک بازی علاقه‌مند به موضوعی خواهد شد و با تشویق دیگر بازیکنان نیز می تواند فعالیت‌هایی که ممکن است سخت جلوه کنند انجام دهد و آموزشی مناسب نیز در همان هنگام دریافت کند. ممکن است که Gamification ریسک هایی را نیز در بر داشته باشد. اگر این بازی ها به صورت نادرست طراحی شده باشند نه تنها نمی توانند باعث جذب مخاطب شوند بلکه به طور حتم باعث دفع او خواهند شد. حتی هدایت و توضیح نادرست نیز می تواند اثر بدی بر گیمر(مخاطب، بازیکن) داشته باشد.

مثلا در بازاریابی سعی کنید که مشتریانتان مانند بازی به اهدافشان زودتر برسند یا قدرت و توان مشتریانتان را افزایش دهید، این کار باعث افزایش علاقه و پیشرفت کسب و کار شما خواهد شد.

در حوزه ی گیمیفیکیشن دو نوع مشتری داریم:

  1. مشتری عادی : کسی که یک بار از شما خرید کرده است و دیگر جذابیتی برای تکرار خرید وجود ندارد.
  2. مشتری ویژه : تقریبا هر محصولی را که ارائه می کنید خریداری می کند و یا حداقل ، بیشتر از یک یا دوبار اقدام به خرید از شما کرده است .

هدف از اجرای گیمیفیکیشن در نهایت تبدیل مشتری عادی به مشتری ویژه می باشد. یعنی اگر فردی را توانستید جذب کنید و محصولی را به او فروختید نباید اجازه دهید که پس از خرید، بدون توجه به وی باعث فراموشی یا دور شدن شما از ذهنش شود.

  • Add to Phrasebook
    • No word lists for English -> Persian…
    • Create a new word list…
  • Copy